facebok button button

arteterapia

Warsztaty dla dzieci:
Ogrody umysłu - ciekawe i skuteczne sposoby terapeutyczne kształtujące prawidłowy rozwój dziecka
- WARSZTAT I - Arte – kinezjologia

Arte-kinezjologia jest dziedziną wiedzy opierającą się na technikach kinezjologii edukacyjnej i arte – terapii. Jej celem jest wsparcie rozwoju i integracja osobowości. Podstawowe ćwiczenia kinezjologiczne (ćwiczenia oddechowe, ruchowe) uzupełniane są technikami plastycznymi  rozładowującymi napięcie. Wśród technik artystycznych proponuje się pracę z tkaniną, pergaminem. Atrakcją są prace manualne ćwiczące sprawność motoryczną ręki jak rzeźba w glinie, masie solnej, plastelinie. Malowanie pastelami, rysowanie kredkami i węglem to również popularne, lubiane przez dzieci techniki plastyczne włączone do zajęć z zakresu arte – kinezjologii. 

- WARSZTAT II -

Integracja odruchów twarzy – według metody dr Swietłany Masgutowej


Metoda ta skierowana jest do dzieci z różnymi problemami funkcjonowania układu ustno – twarzowego

i ogólnorozwojowymi, takimi jak: porażenie mózgowe, zespoły wad genetycznych, autyzm, ADD, ADHD, deficyty rozwoju mowy i komunikacji. Odruchy mające miejsce w obrębie twarzy wspierają wiele ważnych dla naszego życia czynności takich jak: jedzenie, picie,  percepcja zarówno wzrokowa jak i słuchowa, ekspresja emocjonalna. Wspierają procesy rozwojowe ułatwiające kształtowanie schematów motorycznych twarzy oraz stymulują pracę narządu mowy.

Niezintegrowane odruchy twarzy przyczyniają się do negatywnych kompensacji, nadmiernego użycia za dużej liczby mięśni w celu wykonania jakiejś czynności lub zadania, mogą sprawić, że napięcie mięśniowe jest zbyt duże przez co dziecko szybko się męczy. Nie w pełni zintegrowane odruchy wpływają na nadmierną kontrolę, nadaktywność ruchową, słabą kondycję fizyczną. Dzieci z niezintegrowanymi odruchami twarzy są chwiejne emocjonalnie, a procesy poznawcze funkcjonują u nich nieharmonijnie. 

Integracyjna terapia ustno–twarzowa według dr Swietłany Masgutowej polega na rozmasowywaniu, rozciąganiu mięśni szyi, mięśni przedniej powierzchni twarzy i głowy, odpowiedniej stymulacji narządu słuchu i równowagi. Stosowany w tej metodzie masaż  wnętrza twarzy przyczynia się  do regulacji motoryki warg, języka, a tym samym zwiększenia umiejętności pobierania pokarmu i picia, poprawy słuchu i mowy.

- WARSZTAT III - Metoda Ruchu Rozwijającego (MRR) Weroniki Sherborne

Metoda Ruchu Rozwijającego (MRR) Weroniki Sherborne została opracowana przez Weronikę Sherborne – nauczycielkę tańca i ruchu na podstawie wczesnodziecięcych zabaw rodziców z dziećmi. Jej celem jest wspomaganie rozwoju psychoruchowego dzieci, terapia osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz fizyczną. „Ruch rozwijający” kształtuje u dzieci świadomość własnego ciała,  przestrzeni oraz pogłębia bliski kontakt

z innymi osobami poprzez ruch i dotyk. Zajęcia MRR stymulują rozwój emocjonalny, społeczny, poznawczy dziecka(fakty potwierdzone poprzez badania głównie na Uniwersytecie Gdańskim w roku 2003). Dobra znajomość swojego ciała, orientacja w jego schemacie wpływają pozytywnie na prawidłową koordynację ruchów.


Wśród proponowanych w tej metodzie ćwiczeń wyróżnić można:

• Ćwiczenia rozwijające świadomość osoby

• Ćwiczenia kształtujące świadomość schematu ciała

• Ćwiczenia wpływające na świadomość przestrzeni

• Ćwiczenia oparte na relacji „razem” (relacji partnerskiej)

• Zabawy z kocem… i inne

Na zajęcia zapraszamy dzieci wraz z rodzicami.


- WARSZTAT IV -

Masaż Shantala: Dotyk miłości dla Ciebie i dla Twojego dziecka


Masaż Shantala wywodzi się z Indii. Do Europy sprowadził go francuski położnik: Frederick Leboyer, do Polski trafił z Holandii.


Regularne masowanie 3–4 razy w tygodniu daje następujące korzyści:

• Dla niemowlęcia lub dziecka: Wśród korzyści dla dziecka płynących z regularnego powtarzania masażu wyróżnić można m.in. : wydłużenie- polepszenie jakości snu, u niemowląt zapobieganie kolkom, wyciszenie, uspokojenie, podniesienie świadomości własnego ciała - jego granic (budowanie poczucia bezpieczeństwa), wzmocnienie więzi z rodzicami. 

• Dla rodzica lub osoby wykonującej masaż: Pozytywnymi stronami tej formy masażu dla rodzica lub innej osoby go wykonującej są: poprawa pewności siebie, wiary we własne umiejętności opieki nad dzieckiem, uspokojenie, relaks, złagodzenie lub zapobieganie depresji poporodowej u matek, wzmocnienie więzi z dzieckiem, pomoc w zrozumieniu dziecka, tego co ono sygnalizuje, komunikatów płynących z jego ciała, polepszenie jakości wypoczynku, gdy dziecko dłużej śpi po masażu.

• Dla każdej osoby poddawanej masażowi Shantala, od niemowlęcia do osoby dorosłej: System immunologiczny oraz hormonalny - chroniące przed stresem - są wzmocnione na dalsze lata życia. Masowanie pozytywnie wpływa na napięcie mięśniowe, koordynację ciała, a także na pracę układu krążenia. 


Proponujemy szkolenia z zakresu Masażu Shantala dla:

• kobiet w ciąży - masaż relaksacyjny kobiety spodziewającej się dziecka przez partnera

• osób dorosłych (w tym ludzi starszych) - ćwiczenia w parach

• dla rodziców i opiekunów dzieci (Dziecięcy Masaż Shantala wg metodyki Holenderskiej Organizacji 

Shantala)

- WARSZTAT V - Kinezjologia edukacyjna

Kinezjologia, czyli nauka o ruchu (kinezis - ruch, logos - nauka)

W proponowanym projekcie najważniejszy jest rozwój dziecka i możliwość jego stymulacji poprzez specjalnie opracowane ćwiczenia fizyczne, grafomotoryczne i oddechowe. W programie Kinezjologia Edukacyjna wykorzystuje się wiedzę, mówiącą o tym, iż wszystkie możliwe aspekty rozwoju człowieka można usprawniać poprzez ruch.


W zakresie obszarów oddziaływania Kinezjologii Edukacyjnej znajdują się:

• rozwój fizyczny – ruchowy,

• rozwój emocjonalny – emocje, uczucia,

• rozwój umysłowy, intelektualny – skupienie, pamięć, uwaga,

• rozwój zmysłowy – wzrok, słuch, dotyk,

• rozwój społeczny – stabilność emocjonalna- lepsze funkcjonowanie w grupie,

• rozwój edukacyjny – czytanie, pisanie.


Dzięki ukierunkowanym działaniom kinezjologicznym ostatecznie można uzyskać poprawę w następujących aspektach: 

• wzrostu pozytywnej samooceny

• polepszeniu wiary we własne możliwości, w tym możliwości edukacyjne,

• usprawnieniu pamięci

• dokładniejszej sprawności grafomotorycznej ręki-pismo jest bardziej kształtne,

• zwiększeniu koncentracji


Zestawy ćwiczeń opracowuje się w oparciu o pozycje z literatury i dopasowuje do indywidualnych potrzeb dzieci!


- WARSZTAT VI -

Ruch, muzyka i taniec w edukacji


Warsztaty te przeznaczone są dla dzieci w każdym wieku. 

Twórcą pomysłu jest wybitny kinezjolog i choreograf mgr Marek Guzik. Istotą zajęć są sekwencje ruchów, których elementy możemy odnaleźć w różnych gatunkach tańca jak Walc, Cha-cha, Zorba. Dzieci poprzez taniec 

wiczą koordynację ruchów, pracują nad świadomością własnego ciała, jego granicami. Zajęcia te nasycone są kolorami, gdyż rekwizytami w nich wykorzystywanymi są chusty gimnastyczne, wstążki, kolorowe balony, piłki. Uczestnicy zajęć uczą się naśladowania rytmu, a poprzez taniec otwarcia się na bajkowy świat muzyki.

Warsztaty : Ruch, muzyka i taniec w edukacji bazują na kinezjologii edukacyjnej, która mieści się w ruchu ciała. Kinezjologia wpływa na rozwój - fizyczny, emocjonalny, społeczny i umysłowy dzieci. Zajęcia te są ciekawą propozycją terapeutyczną dla młodych ludzi, którzy zajęcia tego typu traktują jak zabawę, jednak jej ukrytym sednem jest wieloaspektowy wpływ na rozwój człowieka. 

skontaktuj się z nami

Pro Comunications ul. Kossak-Szczuckiej 32
40-578 Katowice

tel. 601 290 441
a.nowinska@terapiairozwoj.com

Rachunek Bankowy: ING BANK ŚLĄSKI
55 1050 1214 1000 0090 7112 6099

gdzie nas znajdziesz?

nasza galeria